خطبه های نماز جمعه شهرستان فاروج1392/8/3

خطبه اول

الحمد لله المعروف من غیر روءیه ،الخالق من غیر منصبه، خلق الخلائق بقدرته واستعبد الارباب بعزَّته وساد العُظَماءَ بجوده وهوالذی اَسکنَ الدنیا خَلقَهُ وبَعَثَ الی الجنِّ والانسِ رُسُلَهُ والصلوه والسلام علی سید المرسلین وخاتم النبیین وحجه رب العالمین محمد وآله الطیبین الطاهرین

دعوت به تقوی-قال الله تعالی: یِا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ إَن تَتَّقُواْ اللّهَ یَجْعَل لَّکُمْ فُرْقَانًا وَیُکَفِّرْ عَنکُمْ 

سَیِّئَاتِکُمْ وَیَغْفِرْ لَکُمْ وَاللّهُ ذُوالْفَضْلِ الْعَظِیمِ اى کسانى که ایمان آورده‏اید اگر از خدا پروا دارید براى شما [نیروى] تشخیص [حق از باطل] قرار مى‏دهد و گناهانتان را از شما مى‏زداید و شما را مى‏آمرزد و خدا داراى بخشش بزرگ است«انفال/29»

در این آیه اشاره به اهمیت تقوا و آثار آن در سرنوشت انسان مى کند، در این آیه چهار نتیجه و ثمره براى تقوى و پرهیزکارى بیان شده است .این جمله کوتاه و پر معنا یکى از مهمترین مسائل سرنوشت ساز انسان را بیان کرده و آن اینکه در مسیر راهى که انسان به سوى پیروزیها مى رود همیشه پرتگاهها و بیراهه هائى وجود دارد که اگر آنها را به خوبى نبیند و نشناسد و پرهیز نکند چنان سقوط مى کند که اثرى از او باقى نماند در این راه مهمترین مساءله ، شناخت حق و باطل ، شناخت نیک و بد، شناخت دوست و دشمن ، شناخت مفید و زیان بخش ، و شناخت عوامل سعادت و یا بدبختى است ، اگر به راستى انسان این حقائق را به خوبى بشناسد رسیدن به مقصد براى او آسان است .

25ذی الحجه(روز خانواده اسلامی)جلسه اول

خانواده نخستین نهاد اجتماعى است که در زندگى جمعى انسان شکل گرفته و مهمترین نقش را در توسعه و رشد مراحل حیات بشر در امتداد تاریخ انسان از خود نشان داده است و از ابتدا تاهنوز و تا پایان زندگى، نسبت به سایرنهادهاى اجتماعى از ارزش و اهمیت خاصى برخوردار بوده و خواهد بود، ولى با همه اینها متأسفانه امروزه در اثر رشد و توسعه فزاینده وسایل و ابزار رسانه هاى الکترونى و تهاجم گسترده فرهنگ انحطاط و ضد اخلاق، نظام مقدس خانواده دچار تزلزل و بحران شده است. و زن و مرد که مهمترین رکن نظام مقدس خانواده به شمار مى روند کمتر به آن بها داده مى شود. و دنیاى غرب به این آفت مبتلا شده و آثار آن کم و بیش در دنیاى شرق سرایت کرده است.

نظام خانواده کوچکترین واحد اجتماعى است که اساس و زیرساخت واحدهاى بزرگ اجتماعى بشرى به شمار مى رود.
افرادى که در این واحد کوچک اجتماعى رشد مى یابد و تربیت مى شود به میزان رشد و شکوفایى شان سهم در واحدهاى اجتماعى بزرگ انسانى دارند.
افرادى که روزى به عنوان فرمانرواى مقتدر و سیاستمدار سترگ، و مدیر نیرومند، و مبتکر توانا در جامعه ظهور مى کنند، و مسؤولیتهاى سنگین و خطیرى را به عهده مى گیرند، نظام خانواده و کانون گرم پدر و مادر تربیتگاه نخستین آنها است.
رشد و شکوفایى این نظام محبوب و بى بدیل، مرهون شناخت و رعایت دقیق حقوق هریکى از اعضاى آن نسبت به یکدیگر است

جایگاه خانواده در قرآن کریم
در باره نظام خانواده و شکل گیرى و اهمیت آن رهنمودهاى فراوانى در متون دینى ما ـ اعم از کتاب و سنت ـ وارد شده است.
خانواده (زن و شوهر) در قرآن کریم آیاتى از از آیات خدا و مایه آرامش روحى شمرده شده است، چنانکه خداوند فرموده است:
(ومن آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها وجعل بینکم مودة ورحمة ان فى ذلک لآیات لقوم یتفکرون) (روم، 30/21).
«و از نشانه هاى او این که همسرانى از جنس خودتان براى شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودت و رحمت قرار داد; در این نشانه هایى است براى گروهى که تفکّر مى کنند»

(هن لباس لکم وانتم لباس لهن) (بقره، 2/187).
«آنها لباس شما هستند، و شما لباس آنها; (هردو زینت هم و سبب حفظ یکدیگرید».
لباس وسیله پوشش و حفاظت براى بدن است. و به قول علامه طباطبایى در این آیه استعاره بسى لطیف به کار برده شده است. زن براى مرد و مرد براى زن به عنوان لباس و پوشش مى باشد که همدیگر را از آلودگى و فجور محافظت مى کند. و نیز همانطورى که لباس مایه زینت و زیبایى براى انسان است و زن و مرد نیز مایه زینت و زیبایى براى یکدیگر است.
خطبه دوم

الحمدلله الذی یؤمن الخائفین و ینجی الصالحین و یرفع المستضعفین و یضع المستکبرین و یهلک ملوکاً و یستخلف آخرین و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شریک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علی محمد عبدک و رسولک و خیرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علی امیرالمؤمنین

دعوت به تقوی- قال الله تعالی: لاَ یَسْتَأْذِنُکَ الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ أَن یُجَاهِدُواْ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ وَاللّهُ عَلِیمٌ بِالْمُتَّقِینَ کسانى که به خدا و روز بازپسین ایمان دارند در جهاد با مال و جانشان از تو عذر و اجازه نمى‏خواهند و خدا به [حال] تقواپیشگان داناست« توبه/44»

این آیه شریفه به شرح یکى از نشانه هاى مؤ منان و منافقان پرداخته است مى گوید:آنها که ایمان به خدا و سراى دیگر دارند هیچگاه از تو اجازه براى عدم شرکت در جهاد با اموال و جانها، نمى خواهند، بلکه هنگامى که فرمان جهاد صادر شد بدون تعلل و سستى به دنبال آن مى شتابند و همان ایمان به خدا و مسئولیتهایشان در برابر او، و ایمان به دادگاه رستاخیز آنان را به این راه دعوت مى کند و راه عذرتراشى و بهانه جوئى را بهرویشان مى بندد. خداوند به خوبى افراد پرهیزکار را مى شناسد و از نیت و اعمال آنها کاملا آگاه است سپس مى گوید: تنها کسانى از تو اجازه براى عدم شرکت در میدان جهاد مى طلبند که ایمان به خدا و روز جزا ندارند

تبریک نزول آیه ولایت وآیه مباهله وسوره انسان(هل اتی) روز خانواده و تکریم بازنشستگان-شهادت محمدحسین فهمیده،دانش‏آموز بسیجى 13 ساله (1359 ه. ش) روز نوجوان‏ و  روز بسیج دانش‏آموزى

اعتراض و افشاگرى امام خمینى(ره) علیه پذیرش قانون کاپیتولاسیون (1343 ه.ش)// کاپیتولاسیون؛ از بزرگترین جنایات آمریکا/// ظلمهای آمریکابر علیه ملت ایران هرگز فراموش نمی شود./// حذف شعار «مرگ بر آمریکا»، اولین قدم استکبار براى تسلط دوباره بر کشور است///«مرگ بر آمریکا»به معنای مرگ بر ملت آمریکانیست  یعنى مرگ بر قدرت‏هاى مداخله‏جو و استکبارى. وآمریکا نماداستکبار است.

چه کسانى از تحریف راه امام و قداست‏زدایى از شخصیت او بهره مى‏برند؟/// نباید امام هزینه سلایق شخصى شود//// رهبران الهى را نباید در روابط خانوادگى آن‏ها محدود دید////  جریان‏هاى مرموزى به‏دنبال قداست‏زدایى از امام هستند/// با بعضی افراد وابسته به بیت امام که قداست امام وبیت شریف ایشان را رعایت نمیکنندت باید همان برخوردی شود که خود امام با بعضی ازاین بیت کردند

نرمش قهرمانانه» مفهومى ابداعى از سوى امام خامنه‏اى (مدظله‏العالى) است که مى‏تواند در دیپلماسى نظام، نقش تعیین‏کننده‏اى ایفا کند؛ به‏گونه‏اى‏که براى استفاده دیپلماسى کشور، امکان مانور و انعطاف هوشمندانه را فراهم مى‏کند و هم مانورها و انعطاف‏هاى لازم را براى مردم انقلابى و ارزشى قابل فهم مى‏سازد. به‏علاوه راه بهانه‏جویى را بر دشمن نیز سد کرده و تیغ تبلیغات و جنگ روانى او را براى ترسیم چهره‏اى غیرمنطقى و فرارى از مذاکره از ایران اسلامى، کند مى‏سازد.

تخریب قبله اول مسلمین به قصد ساخت کنیسه جهت یهودیان؛ وساخت60کنیسه در اطراف بیت المقدس//امت اسلامی به جای اینکه به سروکله هم بزنند وانرژی ودارائی خود را صرف برادر کشی کنند بیایند بر علیه صهیونیزم متحد شوند/// صهیونیستها از این چند سال غفلت کشورهای اسلامی برای توسعه اشغالگری خود استفاده فراوانی برده اند

بسیج دانش‏آموزى، یک نهاد آموزشى است که با برنامه‏هاى مدون و ایجاد پایگاه‏هاى علمى، سعى دارد گام مؤثرى در ارتقاى توان علمى دانش‏آموزان داشته باشد. بسیج، عبارت است از مجموعه‏اى که در آن، پاکترین انسانها، فداکارترین و آماده به کارترین جوانان کشور در راه اهداف عالى این ملت و براى کمال رساندن و به خوشبختى رساندن این کشور، جمع شده‏اند. بسیج عبارت است از تشکیلاتى که در آن، افراد متفرق و تنها، به یک به نیاز ملت، تبدیل مى‏شوند؛ مجموعه‏اى که دشمن را بیمناک و دوستان را امیدوار و خاطرجمع مى‏کند. معناى بسیج این است.

تشکر از برگزاری نمایش غدیر(سپاه وبسیج- جهاد- فرمانداری-اداره تلبلیغات) وتشکر از حضورباشکوه مردم
/ 0 نظر / 8 بازدید