خطبه های نماز جمعه شهرستان فاروج1392/5/25

خطبه اول

الحمدلله نحمده و نؤمن به و نستعینه و نستهدی و نستغفره و نتوکل علیه و نثنی علیه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شریک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علی محمد و آل محمد صلوةً تامةً نامیةً زاکیةً ترفع بها درجتهم وتبین بها فضلهم.

دعوت به تقوی- قال الله تعالی: إِنَّ اللّهَ مَعَ الَّذِینَ اتَّقَواْ وَّالَّذِینَ هُم مُّحْسِنُون در حقیقت‏خدا با کسانى است که پروا داشته‏اند و [با] کسانى [است] که آنها نیکوکارند« نحل/128»

با توجه به اینکه در روزهای نخست بعد از ماه مبارک رمضان قرار داریم  وباید آن حالت تقوای ماه مبارک رمضان را برای خودمان حفظ کنیم این آیه را مختصری شرح می دهم

َ تقوادر این آیه شریفه) در همه ابعاد و در مفهوم وسیعش ، از جمله تقوا در برابر مخالفان ، یعنى حتى در برابر دشمن باید اصول اخلاق اسلامى را رعایت کرد، با اسیران معامله اسلامى نمود، با منحرفان رعایت انصاف و ادب کرد، از دروغ و تهمت پرهیز نمود، و حتى در میدان جنگ همانگونه که در اصول تعلیمات جنگى اسلام وارد شده است باید تقوا و موازین اسلامى حفظ شود: به بى دفاعان نباید حمله کرد، متعرض کودکان و پیران از کار افتاده نباید شد، حتى چهارپایان را نباید از بین برد، مزارع را نباید نابود کرد، آب را نباید به روى دشمن قطع نمود، خلاصه تقوا و رعایت اصول عدالت در برابر دوست و دشمن عموما باید انجام گیرد و اجرا شود (البته موارد استثنائى که بسیار نادر است از این حکم خارج مى باشد)
و خداوند با کسانى است که نیکوکارند (و الذین هم محسنون.)
چنانکه قرآن در سایر آیات بیان کرده گاهى باید پاسخ بدى را به نیکى داد، و دشمن را از این طریق شرمنده و شرمسار نمود چرا که این کار پر خصومت ترین دشمنان و (الدالخصام ) را به دوست مهربان مبدل مى سازد!
احسان و نیکى اگر به موقع و در جاى خود انجام پذیرد، یکى از بهترین روشهاى مبارزه است ، و تاریخ اسلام پر است از مظاهر این برنامه ، رفتارى که پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) با مشرکان مکه بعد از فتح نمود، معامله اى که با وحشى قاتل حمزه کرد، برخوردى که با اسیران بدر داشت ، رفتارى که با یهودیانى که انواع اذیت و آزار را درباره او روا مى داشتند، انجام داد، و همچنین نظائر این برنامه در زندگى على (علیهالسلام ) و سایر پیشوایان بزرگ ، خود بیانگر این دستور اسلامى است .
جالب اینکه در نهج البلاغه در خطبه معروف همام(متقین) که مرد زاهد و عابد و هوشیارى بود مى خوانیم هنگامى که از امیر مومنان على (علیهالسلام ) تقاضاى دستور جامعى در زمینه صفات پرهیزگاران کرد، امام تنها به ذکر همین آیه قناعت فرمود: و گفت : اتق الله و احسن ان الله مع الذین اتقوا و الذین هم محسنون : (تقوا را پیشه کن ، و نیکى نما که خدا با کسانى است که پرهیزکار و نیکوکارند).
گرچه این سوال کننده عاشق حق ، عطش و تقاضایش با این بیان کوتاه فرو ننشست و امام ناچار به بیان مشروحترى پرداخت و جامعترین خطبه را در زمینه صفات پرهیزکاران که از یکصد خصلت تجاوز مى کند بیان فرمود، ولى این مقدار از جواب کوتاه نخستین امام استفاده مى شود که این آیه در واقع فهرستى است از تمام صفات پرهیزکاران .
ولى با این حال اسلام هرگز نمى گوید که تنها به منطق و استدلال قناعت کنید بلکه در بسیارى از موارد ضرورت پیدا مى کند که در مقابل توطئه هاى دشمن عملا وارد میدان شویم ، و در صورت لزوم در مقابل خشونتها به خشونت توسل جوئیم ، و در برابر توطئه ها به ضد توطئه پردازیم ، ولى حتى در این مرحله نیز باید اصل عدالت و اصول تقوا و اخلاق اسلامى به دست فراموشى سپرده نشود.
و اگر مسلمانان در برابر مخالفان خود این برنامه جامع الاطراف را به کار مى بستند، شاید اسلام امروز، سراسر جهان یا بخش ‍ عمده آن را فرا گرفته بود وشاهد این همه خون ریزی در بین مسلمانان ونفوذ بی رحمانه صهیونیزم در میان مسلمانان نبودیم

خطبه دوم

الحمدلله الذی یؤمن الخائفین و ینجی الصالحین و یرفع المستضعفین و یضع المستکبرین و یهلک ملوکاً و یستخلف آخرین و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شریک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علی محمد عبدک و رسولک و خیرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علی امیرالمؤمنین

دعوت به تقوی- قال الله تعالی: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَآمِنُوا بِرَسُولِهِ یُؤْتِکُمْ کِفْلَیْنِ مِن رَّحْمَتِهِ وَیَجْعَل لَّکُمْ نُورًا تَمْشُونَ بِهِ وَیَغْفِرْ لَکُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ اى کسانى که ایمان آورده‏اید از خدا پروا دارید و به پیامبر او بگروید تا از رحمت‏خویش شما را دو بهره عطا کند و براى شما نورى قرار دهد که به [برکت] آن راه سپرید و بر شما ببخشاید و خدا آمرزنده مهربان است« حدید/28»

مخاطب در این آیه همه مؤ منانى هستند که در ظاهر دعوت پیامبر (صلى الله علیه و آله ) راپذیرفته بودند ولى هنوز ایمان راسخ ، ایمانى که اعماق جان آنهارا روشن کند و در اعمال آنها ظاهر شود، پیدا نکرده بودند.
در دنـبـاله آیـه بـه سـه مـوهـبـت بـزرگ کـه در سـایـه ایـمـان عـمـیـق و تـقـوا حـاصـل مـى شـود اشـاره کـرده ، مـى فـرمـاید: اگر چنین کنید خداوند دو سهم و نصیب از رحمتش به شما مى دهد،« مـنـظور از این دو بهره همان است که در آیه 201 سوره بقره آمده : ربنا آتنا فى الدنیا حسنة و فى الاخرة حسنة : »و به شما نور و روشنائى مى بخشد، نورى که در پرتو آن راه زندگى را پیدا کنید، و شما را مى بخشد، و خداوند غفور و رحیم است

مجلس نمایندگان آمریکا در راستای سیاست‌های مستبدانه و در ادامه تحریم‌های یک‌جانبه خود، تحریم‌های نفتی جدیدی علیه کشورمان تصویب کردند. براساس این طرح که با اکثریت آرای نمایندگان تصویب شد، صادرات نفت ایران که هم‌اکنون حدود یک میلیون بشکه در روز است در مدت یک سال، باید به یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد. در این راستا باید توصیه های مقام معظم رهبری در رابطه با کاهش وابستگی به نفت  به صورت جدی در دستور کار دولتمردان قرار گیرد

بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری در نماز عید سعید فطر وهشدار به وقوع جنگ داخلی در مصر بزرگترین کشور عربی فقط آ مریکا ورژیم صهیونیستی از جنگ وایجاد تفرقه در کشورهای اسلامی بهره می برند- تاکید بر وحدت کلمه در ایران اسلامی وکشورهای اسلامی

 

روز جهانى مسجد، بازآموزى نقش جهانى مسجد- آخر مردادماه به ابتکار جمهورى اسلامى ایران روز جهانى مسجد نامگذارى شده است.- نقش مسجد تنها به جنبه هاى عبادى، فرهنگى و نظامى آن محدود نمى‏ شود. مسجد به‏ عنوان یک نهاد سیاسى پرتحرک در جامعه اسلامى نیز مطرح است. مایه‏ هاى سیاسى با مسجد آمیخته است- نگرش به مسجد، به‏ عنوان یک نهاد سیاسى، حتى در میان مردم قبل از اسلام نیز رایج بود. پیش از پیدایش اسلام، مسجدالحرام یک مرکز سیاسى در جامعه آن‏روز به‏شمار مى‏رفت.

26 مرداد، سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامى- اسراى سرافراز ایرانى از چند نقطه مرزى با تشریفات وارد کشور شدند و نخستین واکنش آنان، بوسه بر خاک ایران و ریختن اشک شوق بود. زیارت مرقد مطهر حضرت امام خمینى(ره) و هم‏چنین بیعت با جانشین خلف وى حضرت آیت‏الله خامنه‏اى، از نخستین برنامه‏ها و اقدامات مشترک آزادگان سرافراز ایرانى بود. مقام معظم رهبرى درباره آزادگان چنین فرموده‏اند: «یکى از چیزهایى که شما را، دلهایتان را زنده نگه مى‏داشت، پر امید نگه مى‏داشت، یاد آن چهره و روحیه پرصلابت امام عزیزمان بود. آن‏بزرگوار هم خیلى به یاد اسرا بودند. حال پدرى را که فرزندانش به این شکل از او دور شده باشند، راحت مى‏شود فهمید.... مسأله اسارت طولانى فرزندان این ملت به‏نوبه خود امتحان دیگرى بود که ملت ما با موفقیت آن‏را به انجام رسانده و اسراى ما همانند ملت ایران، از خود آزادمردى نشان دادند و سرانجام با موفقیت و سرافرازى به وطن بازگشتند.... شما در دوران اسارت، شرایط سختى را گذراندید، اما در عین حال با حفظ دین و اعتقادات و دلبستگى خود به اسلام، امام و انقلاب، موجب افتخار و آبرومندى ملت خود در برابردشمن شدید.»

تشکر از استقبال مردم ومسئولین وامام جمعه بجنورد ومسئول دفتر شورادر خراسان شمالی-همه موظف به تقویت نماز جمعه واین جایگاه مقدس هستیم-تشکر از ائمه جمعه موقت  وستاد نماز جمعه

/ 0 نظر / 6 بازدید