خطبه های نماز جمعه شهرستان فاروج1392/6/8

خطبه اول

الحمد للهِ الاول قبلَ الانشاءوالاحیاء، والاخرِ بعدَفناءِ الاشیاء، العلیمِ الذی لاینسی من ذَکره، ولایَنقُصُ مَن شَکَرَهُ، ولایَخیبُ مَن دعاهُ،ولا یَقطعُ رجاءَ مَن رجاهُ،والصلواه والسلام.....

دعوت به تقوی- قال علی(ع): اِن تقویَ اللهِ حَمَت اولیاءَ اللهِ مَحارمَهُ، واَلزَمَت قلوبَهم مخافَتَهُ، حتی اَسهَرَت لیا لِیَهُم، واَظماَت هَواجِرَهُم« همانا داشتن تقوی الهی دل هایشان را ملازم ترس از خدا کرد،تا جائی که آ نان رابه شب زنده داری واداشت ودر گرمای روز موفق به روزه نمود»

 مراد از تقوی در روایات ملکه قدسی است که درروح آدمی پیدا می شود وبه روح انسان قوت می دهد واحساسات سرکش را آرام ومطیع امر خداوند می نماید

حسن خلق(2) آثار و فواید حسن خلق با توجه به روایات

حسن خلق دارای آثار و فواید فراوانی است. این آثار در دنیا و آخرت دیده می شود

اماآثار دنیوی حسن خلق

الف: پیوندهای دوستی را محکم و پایدار می کند. پیامبرگرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: «حُسْنُ الْخُلْقِ یُثَبِّتُ الْمَوَدَّة؛ خوشرویی دوستی را پایدار می کند».
ب: موجب آبادی سرزمین ها و طول عمر می گردد. امام صادق علیه السلام در این باره فرمود: «اِنَّ الْبِرَّ وَ حُسْنَ الْخُلْقِ یَعْمُرانِ الدَّیارَ وَ یَزیدانِ فِی الْاَعْمارِ؛ به درستی که نیکوکاری و خوش خلقی، سرزمین ها را آباد می کند و بر عمرها می افزاید».
ج: روزی را زیاد می کند. امام علی علیه السلام می فرماید:«فی سِعَةِ الْاَخلاقِ کُنُوزُ الْاَرزاقِ؛ گنجینه های روزی در نرمخویی و گشاده رویی است».
د: موقعیت اجتماعی انسان را بهبود می بخشد. امام علی ابن ابیطالب(ع) می فرماید: «کَمْ مِنْ وَضیعٍ رَفَعَهُ حُسْنُ خُلْقِهِ؛ چه بسیار فرد بی مقداری که خوشرویی اش او را برتری بخشیده است».
و: مشکلات و ناهمواری های زندگی را هموار می سازد. حضرت امیر المومنین علی(ع) فرمود: «مَنْ حَسُنَ خُلْقُهُ سَهُلَتْ لَهُ طُرُقُهُ؛ هرکس خلقش نیکو شد، راه های زندگی برایش هموار می گردد».

آثار اخروی حسن خلق
الف: موجب نیل به درجات عالی می شود. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «اِنَّ الْعَبْدَ لَیَبْلُغُ بِحُسْنِ خُلْقِهِ عَظیمَ دَرجاتِ الاخِرَةِ وَ اَشْرَفَ الْمَنازِلِ وَ اِنَّهُ ضَعیفُ الْعِبادَةِ؛ به درستی که بنده، در سایه خوش خلقی خود به درجات بزرگ و مقامات والایی در آخرت می رسد، با آنکه عبادتش ضعیف است».
ب: حساب را آسان می کند. امام علی علیه السلام می فرماید: «حَسَّنْ خُلْقَکَ یُخَفِّفِ اللهُ حِسابَکَ؛ اخلاقت را نیکو کن تا خداوند حسابت را آسان کند».
ج: آمرزش گناهان. امام صادق علیه السلام فرمود: «اِنَّ الْخُلْقَ الْحَسَنَ یُمیثُ الْخَطیئَةَ کَما تُمیثُ الشَّمْسُ الْجَلیدَ؛ به درستی که اخلاق نیکو لغزش ها را ذوب می کند همان گونه که آفتاب یخ را».
د: ورود به بهشت. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «اَکْثَرُ ما تَلْجُ بِهِ اُمَّتیَ الْجَنَّةَ تُقْوی اللهِ وَ حُسْنُ الْخُلْقِ؛ بیشترین امتیازی که امت من به سبب داشتن آن به بهشت می رود، تقوای الهی و خوش خلقی است.
کامل ترین مؤمنان  انسان متخلق به اخلاقیات حسنه می باشد
امام باقرعلیه السلام که شکافنده ى علوم و حقایق و بیناى به اسرار است در این زمینه مى فرماید :«إنَّ أکمَلَ المُؤمنینَ إیماناً أحْسَنَهُم خُلْقاً؛ کامل ترین مؤمنین از جهت ایمان نیکوترین آنان از نظر اخلاق است» (کافى 2 / 99، باب حسن الخلق، حدیث 1). معلوم مى شود بدون مکارم اخلاقى و حسنات نفسى، ایمان در وجود انسان ناقص و در مرتبه اى ضعیف است، و این نقص و ضعف را ارزش هاى اخلاقى درمان مى کند و ایمان را به برترین و کامل ترین درجه ى خود مى رساند.
مقرب ترین انسان در قیامت به پیامبر
پیامبر اکرم (ص) می فرماید: «أقربُکُم مِنّى مَجلِساً یَومَ القِیامَةِ أحسنُکُم خُلْقاً وَخیرُکُم لاِهلِهِ؛ نزدیک ترین شما به من از نظر جایگاه در قیامت نیکوترینتان از جهت اخلاق و بهترینتان نسبت به خانواده اش مى باشد» (عیون اخبار الرضا:2 / 38، باب 31، حدیث 108؛ وسائل الشیعه: 12 / 153، باب 104، حدیث 15927). در روایتى دیگر فرموده است: «أقربُکم مِنّى غَداً فِى المَوقِفِ أصدَقُکُم لِلحَدِیثِ وَأدّاکُم لِلأمانَةِ وَأحسَنُکُم خُلُقاً؛ نزدیک ترین شما به من در قیامت راستگوترینتان در گفتار و اداکننده ترینتان نسبت به امانت و نیکوترینتان از نظر اخلاق است» (مجموعه ى ورام: 2 / 31؛ بحار الانوار: 74 / 152، باب 7، حدیث 83 ).

خطبه دوم

 الحمد لله الذی نوَّرَقلوبنا بشعاعِ انوار العلویَّه، وجعلنا من المتمسکین بولایه المرتضویه، الذی فرضَ مَوَدَّتِهِ علی العربیه والعجمیه،وصلی الله علی محمد وعلی اهل بیته الطیبین.... سیما ...

دعوت به تقوی-قال الله تعالی: وَاِ ن تَصبِروا وتَتَقوا لا یضُرُکم کَیدُهُم شیئا «اگرصبررا پیشه خود نموده و تقوی را رعایت کنید مکر وطوطئه دشمنان هیچ اثری ندارد. هرچند آنها مکر وشیطنت زیادی دارند.»

8شهریورانفجار دفتر نخست‏وزیرى توسط منافقین و شهادت مظلومانه رئیس‏جمهور، محمدعلى رجایى و نخست‏وزیر، حجةالاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد باهنر(1360 ه. ش) روز مبارزه با تروریسم- ‏25 شوال شهادت امام جعفر صادق(ع) (148 ه.ق)- 12شهریور روز مبارزه با استعمار انگلیس (سالروز شهادت رئیس على دلوارى)-14شهریور شهادت آیةالله قدوسى، دادستان کل انقلاب و سرتیپ وحید دستجردى، رئیس کل شهربانى توسط منافقین (1360 ه.ش)

8شهریور روز مبارزه با تروریسم//تروریسم؛ ابزار استکبار جهت رسیدن به هدف‏هاى خود// تروریسم؛ بهانه نابودکردن هویت اسلامى منطقه// ترور با نام «مبارزه با تروریسم»!// ادعاى مبارزه با تروریسم و حمایت از تروریستها!!// زندگى تروریستها زیر سایه مدعیان مبارزه!!/// تروریسم دولتى؛ واضحترین کارهاى آمریکاییها/// پرورش تروریسم در دامان آمریکا///ملت ایران یکی از بزرگتری قربانیهای تروریستهائی هستند که توسط مدعیان مبارزه با تروریزم حمایت وپشتیبانی می شوند

دیدار پادشاه عمان و هیأت همراه او با رهبر معظم انقلاب اسلامىو نکاتى که ایشان در این دیدار بیان داشتند، جریان تکفیرى، دست‏ساز دشمنان اسلام است و این آتش، دامان آن‏ها را نیز خواهد گرفت- مقام معظم رهبری علت اصلى بحران‏هاى موجود در منطقه را دخالت‏هاى بیجاى خارجى و بحران‏سازى‏ها بیان داشتند///   رژیم صهیونیستى نیز یک تهدید دائمى در منطقه

تحلیلى بر اوضاع سوریه، مصر و بحرین

وضعیت سوریه به بحث محافل سیاسى منطقه تبدیل شده است و آمریکا تلاش مى‏کند به بهانه استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایى، به این کشور حمله کند. از سوى دیگر فشار به اخوان المسلمین در مصر ادامه دارد؛ در بحرین نیز فشار به شیعیان مظلوم ادامه دارد.///همه نگرانی حامیان تروریستها از شکستهای پی در پی آنان در میادین جنگ است لذا متوسل به اتهامات واهی شده اند

در صورت حمله به سوریه ملتهای مسلمان ساکت نخواهند نشست وآتش جنگ دامن غرب وخلف نامشروع آنها یعنی رژیم صهیونیستی را خواهد گرفت

12 شهریور روز بهورز ضمن تبریک این روز به تلاشگران این عرصه به مردم توصیه میشود به تذکرات وتوصیهای این عزیزان توجه نمایند

-استقرار مدیران وکارکنان ادارات درشهرستان یکی از در خواستهای به حق شهروندان است واز ناحیه عدم سکونت مدیران وکارمندان ضررهائی هم متوجه مردم است وهم متوجه ادارات ویقینا این عدم سکونت وپروازی بودن راندمان کار راپائین میآورد ونارضایتی ارباب رجوع را فراهم مینماید/// مسئولین اجرائی امکانات رفاهی را در شهرستان فراهم نمایند تاجلوی بهانه جوئی ها  برای  استقرار مدیران وافراد اداری گرفته شودگرفته شود

 

 

 

/ 0 نظر / 10 بازدید