خطبه های نماز جمعه شهرستان فاروج1392/6/22

خطبه اول

الحمدلله الذی جعل الیل لباسا، والنوم سباتا، وجعل النهار نشورا، لک الحمد ان بعثتنی من مرقدی، ولوشئت جعلته سرمدا، حمدا دائما لا ینقطع ابدا ولا یحصی له الخلائق عدداوالصلوه والسلام.....

دعوت به تقوی-قال الله تعالی: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اذْکُرُواْ نِعْمَتَ اللّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ هَمَّ قَوْمٌ أَن یَبْسُطُواْ إِلَیْکُمْ أَیْدِیَهُمْ فَکَفَّ أَیْدِیَهُمْ عَنکُمْ وَاتَّقُواْ اللّهَ وَعَلَى اللّهِ فَلْیَتَوَکَّلِالْمُؤْمِنُونَاى کسانى که ایمان آورده‏اید نعمت‏خدا را بر خود یاد کنید آنگاه که قومى آهنگ آن داشتند که بر شما دست‏یازند و [خدا] دستشان را از شما کوتاه داشت و از خدا پروا دارید و مؤمنان باید تنها بر خدا توکل کنند«مائده/11»

خداوند کرارا در آیات قرآن مسلمانان را به یاد نعمتهاى گوناگون و الطاف خود به آنها مى اندازد، تا به این وسیله روح ایمان را در آنها تقویت و حس شکرگزارى و ثبات در برابر مشکلات را در آنها برانگیزد، و آیه فوق یکى از این آیات است .

این آیه مسلمانان را متوجه خطراتى که ممکن بود براى همیشه نامشان را از صفحه روزگار براندازد مى کند، و به آنها هشدار مى دهد که به پاس این نعمتها، تقوا را پیشه کنند و بر خدا تکیه نمایند و بدانند اگر پرهیزگار باشند، در زندگى تنها نخواهند ماند، و آن دست غیبى که همیشه حافظ آنها بوده باز هم از آنها حمایت خواهد کرد.

دهه کرامت-نامگذارى اول تا یازدهم ذیقعده یعنى فاصله میان ولادت فاطمه معصومه(س) و حضرت امام رضا(ع) جداى از آن‏که یک کار ذوق و قریحه‏پسند مى‏باشد، ارائه نگاهى عمیق‏تر به نعمت بى‏بدیل هادیان الهى و تقویت ارتباطى همه‏جانبه با آنهاست

دونکته قابل توجه است: اولین نکته در این مسیر، معنابخشیدن به جشن و شادى در مناسبتهاى مذهبى و موالید اهل بیت(ع) است که نباید صرفاً به شادى‏هایى همچون شادى در تولدها و جشن‏هاى معمولى گرایش یابد بلکه لازم است در عین یافتن و ارائه شیوه‏هاى نو و یا بهره‏مندى صحیح و متناسب از شیوه‏هاى معمول به سمت شادى‏هاى عمیق و ماندگار همچون تقویت ایمان، اعمال صالحه، یا احیاء روحیه خدمت به بندگان خدا و رفع مشکلات نیازهاى آن‏ها و... حرکت کرد.

 نکته دوم به همه‏جانبه و عمیق‏نمودن نوع نگاه به شخصیت و عملکرد دو مولود بزرگوار این دهه و چرایى حضورشان در این مرز و بوم و آثار و برکات مستمر آن است که نه فقط جنبه‏هاى احساس فردى بلکه زمینه‏هاى گسترده اجتماعى و حتى سیاسى - حکومتى را نیز در بر مى‏گیرد.

پیامبر اکرم(ص) یکی از مهم‌ترین دلایل برانگیختگی خود را به کمال رساندن «مکارم اخلاق» دانسته است. نگاهی هرچند گذرا به قرآن و سنت پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) این نکته را به خوبی آشکار می‌سازد که این بزرگواران پیش از راهبری مردم به خیر و صلاح، نخست‌ خود را به خصال نیکو می‌آراستند و از این حیث الگویی عملی و راستین از خیر و نیکی به آنها ارائه می‌دادند.

امام‌رضا(ع) نیز به دلیل اتصال به خاندان وحی و نبوت، چونان پدران و نیاکان خویش، همت خود را بر تخلق به اخلاق الهی قرار داده بود و از این رو، الگویی بی‌نظیر و زنده برای مردمان هم‌عصرش و همه دوران‌ها به یادگار نهاد. پژوهش و بررسی در سیره این امام همام از این واقعیت پرده برمی‌دارد که تنها پرورده شدن در دامان خاندان وحی است که می‌تواند، چنین قابلیتی را به انسان عطا کند.

امام رضا(ع) به اخلاق عالی و ممتاز آراسته بود و بدین‌سبب دوستی عام و خاص را به خود جلب فرموده بود. او شبیه‌ترین مردم به پیامبراکرم(ص) بود. رفتاری پیامبرگونه داشت و حلم و رأفت و احسانش شامل خاص و عام می‌شد. کسی را با عمل و سخن خود نمی‌آزرد، تا حرف مخاطب تمام نمی‌شد، سخنش را قطع نمی‌کرد. هیچ حاجتمندی را مأیوس باز نمی‌گرداند. در حضور میهمان به پشتی تکیه نمی‌داد. پیش روی کسی پای خود را دراز نمی‌کرد. هرگز به غلامانش دشنام نداد و با آنان می‌نشست و غذا می‌خورد.

 شب‌ها کم می‌خوابید و قرآن می‌خواند، بیشتر اوقات از اول شب تا صبح شب‌زنده‌داری می‌کرد. هر سه روز یک‌بار قرآن را ختم و در آیات آن تفکر می‌کرد، کسی عالم‌تر و پرهیزکارتر از او نبود و در همه وقت ذکر خدا می‌گفت. بسیار روزه می‌گرفت. هر ماه 3روز حتما روزه بود. در نهان به ویژه شب‌های تاریک، بسیار به مردم احسان می‌کرد و صدقه می‌داد. کسی که از او تقاضایی داشت، اگر می‌توانست بی‌درنگ آن رابرمی‌آورد تا مبادا از آن بی‌نیاز گردد و فرصت از دست برود. با مردم به نرمی سخن می‌گفت. هیچ‌گاه با سخنش کسی را نمی‌آزارد.

 امام(ع) در تابستان روی حصیر و در زمستان روی پلاسی می‌نشست. نظافت را در هر حال رعایت می‌کرد و عطر و بخور بسیار به کار می‌برد. عادتا جامه ارزان و خشن می‌پوشید ولی در مجالس و ملاقات‌ها و پذیرایی‌ها لباس فاخر بر تن می‌کرد. غذا را آهسته و اندک می‌خورد و سفره‌اش رنگین نبود. قبل از غذا دست‌ها را می‌شست.

خطبه دوم

الحمدللهِ والحمدُ حقُهُ،کمایَستحِقُهُ حمداکثیرا،واعوذُبهِ من شرِّ نفسی ان النفسَ لاَمّاره بالسوءِ الا مارحم ربی،واعوذ بهِ من شر الشیطان الذی یزیدنی ذنبا الی ذنبی والصلوه والسلام....

دعوت به تقوی سئل امام المتقین علی بن‏ابیطالب (ع) عن التقوی فقال (ع): هو انهُ لو وُضِعَ عملُکَ علی طبقٍ و لم یجعل علیه غِطاءٌ و طَیَّفَ به علی اهل الدنیا لما کان فیه شیٌ تستحی منه. از علی (ع) درباره تقوی سئوال شد حضرت فرمودند: تقوی این است که: اگر عمل تو را در طبقی مکشوف و سر باز بگذارند و دور دنیا بگردانند، تا مردم ببینند، جهتی نباشد که از آن حیا کنی و خجالت بکشی و یا به تعبیر دیگراگر تمام اعمالت را از بلندگوی صحن همین مسجد برای مردم بخوانند، خم به ابرو نیاوری و خجالت نکشی،این حدیث فقط در محدوده اعمال و افعال صحبت می‏کند، یعنی اگر انسانی عملی نداشت که موجب حیا و خجالت او شود دارای ملکه تقوی است، اگر چه در واقع و ناحیه نیت دچار خطا شود.

تبریک 11ذیقعده سالروز ولادت امام علی ابن موسی الرضا(ع)سال148ه.ق

تهدیدات آمریکا در حمله به سوریه به‏بهانه استفاده ارتش سوریه از سلاحهاى شیمیایى‏

امام خمینی(ره): ریشه گرفتاریهاى مسلمین، اختلاف کشورهاى اسلامى، دخالت اجانب   و بى‏عرضگى حکام منطقه است که باید با اتحاد و قیام مسلمانان جهان   علیه مستکبران درمان شود

معظم رهبری:ماجراى سوریه، ماجراى انتقام‏گیرى از حکومتى است که سه دهه به‏تنهایى در برابر صهیونیستهاى غاصب ایستاده است‏

زورگوئیهاى آمریکا در لباس مفاهیم شریفی‏ مانند«حقوق بشر»«دفاع از مظلوم»«  ممنوعیت استفاده از سلاح شیمیائی «مبارزه با تروریسم»«قوانین بین‏المللى» آمریکا و داد سخن علیه سلاح شیمیایى؟!!///   کمک آمریکا در بمباران شیمیایى ایران و حلبچه!

بیانات مهم و تعیین‏کننده رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور

نماز جمعه یک شبکه مهم و ارزشمند دینى، مردمى و حکومتى

- تأکید بر لزوم وجود نگاه جامع و کلان در مسائل کشور، جهان و منطقه؛///- شرایط منطقه و شرایط بیدارى اسلامى باعث شده است که غربیها خود را از حرکت تفکر انقلاب اسلامى عقب ببینند؛///- جمهورى اسلامى ایران یک «فتح الفتوح» است؛///- لزوم انسجام داخلى بیش از پیش و پایبندى بیشتر دستگاهها به ارزشها و اصول؛///-توصیه های مفید وارزنده حضرت آقا در مورد کیفیت بخشیدن همه جانبه به نماز جمعه

آغاز سال تحصیلى دانشگاه‏ها و ضرورت پرهیز از افراطى‏گرى‏/// ضروررت پرهیز از اسرافها چشم وهم چشمی ها و توجه جدی فرهنگی به لوازم التحریر دانش آموزان- توجه به موازین شرعی در دانشگاهها

/ 0 نظر / 4 بازدید