شماره 1 و2 نشریه آدینه فاروج

 

 شماره1

چکیده خطبه اول 8/6/1392

حسن خلق(2) آثار و فواید حسن خلق با توجه به روایات

اماآثار دنیوی حسن خلق

الف: پیوندهای دوستی را محکم و پایدار می کند

ب: موجب آبادی سرزمین ها و طول عمر می گردد.

ج: روزی را زیاد می کند.

د: موقعیت اجتماعی انسان را بهبود می بخشد.

: مشکلات و ناهمواری های زندگی را هموار می سازد.

آثار اخروی حسن خلق
الف: موجب نیل به درجات عالی می شود.ب: حساب را آسان می کند.ج: آمرزش گناهان.د: ورود به بهشت.

خطبه دوم:8شهریور روز مبارزه با تروریسم

دیدار پادشاه عمان و هیأت همراه او با رهبر معظم انقلاب اسلامى

حلیلى بر اوضاع سوریه، مصر و بحرین

12 شهریور روز بهورز

استقرار مدیران وکارکنان ادارات

 1- اولین جلسه ستاد نماز جمعه شهرستان فاروج بعد از انتصاب امام جمعه جدید در دفتر امام جمعه بر گزار گردید در این جلسه ابتدا حجه الاسلام آدینه پور گزارشی از ستاد نماز جمعه ارائه دادند سپس امام جمعه شهرستان طی سخنانی به تشریح جایگاه مقدس نماز جمعه پرداخته وبه کادر سازی وجوانگرائی ستاد نماز جمعه تاکید نمودند ایشان خواستار تشکیل منظم جلسات ستاد نماز جمعه شده واز مجریان نماز جمعه خواستند  تریبون نماز جمعه را به بهترین وجه اداره نمایند

 

2- تشکیل جلسه اعضای هیئت امناء مصلی نماز جمعه در حضور حجه الاسلام والمسلمین قلی زاده امام جمعه شهرستان فاروج در این جلسه بعد از گزارش هیئت امناء امام جمعه شهرستان خواستار تسریع در رفع موانع کار شدند

3- دومین جلسه هیت امناء مصلی نماز جمعه وبررسی آزمایشات انجام شده بر روی بتن ستونهای  مصلی ونیز جلسه مشورتی با یکی از مالکان زمینهای اطراف مصلی

4- جلسه مشورتی امام جمعه واعضای شورای اسلامی شهر  در دفتر شهردار فاروج بر گزار گردید که بعد از مذاکرات با جناب آقای محمد زاده مقرر گردید در عصر همان روز جلسه تکمیلی جهت متقاعد نمودن ایشان بر گزار گردد که در جلسه عصر توافقات ارزشمندی برای توسعه زمینهای اطراف مصلی حاصل گردید.

 

 الف: وقت نماز جمعه از اوّل ظهر است به مقداری که اذان و خطبه ها و نماز مطابق معمول انجام شود و با گذشتن این مقدار، وقت نماز جمعه پایان می یابد و باید نماز ظهر خوانده شود.

ب: کسانی که تا دو فرسخی از محلّ نماز جمعه قرار دارند مشمول حکم نماز جمعه هستند و در صورتی که نماز جمعه واجب عینی باشد حضور آنها در نماز جمعه واجب است.

ج: هرگاه کسی به خطبه ها نرسد و در نماز شرکت کند، یا فقط یک رکعت از نماز جمعه را درک نماید نماز او صحیح است، ولی احتیاط واجب آن است که عمداً تأخیر نیندازد.

د: نماز جمعه باید به جماعت خوانده شود و حدّاقلّ جمعیّت برای انعقاد جمعه، پنج نفر است (امام جمعه و چهار نفر دیگر).

هـ : فاصله دو نماز جمعه باید کمتر از یک فرسخ نباشد که اگر در کمتر از یک فرسخ دو نماز جمعه خوانده شود نماز اوّلی صحیح و دومی باطل است.

و: نماز جمعه بر «مسافران» و «زنان» و «بیماران» و «از کارافتادگان» واجب نیست، ولی اگر آنها در نماز جمعه حاضر شوند نمازشان صحیح است، امّا احتیاط واجب آن است که پنج نفر اصلی نماز جمعه (امام و چهار نفر دیگر) غیر آنها باشد

 بحث شوراها نیز از پیشینه‏اى فراتر از دوران قبل و پس از انقلاب اسلامى برخوردار است و از مقولات نوپدید دوران معاصر نیست، بلکه پدیده شوراها در آیین و شریعت اسلام از سابقه‏اى حدود 1400 ساله برخوردار است و شارع مقدس اسلام در قرآن کریم بر آن تأکید و تصریح نموده است و در آیات «و امرهم شورى بینهم» و «شاورهم فى‏الامر» به‏صراحت و روشنى از آن یاد شده است.

 با وجود این در جوامع اسلامى، کمتر این اصل ارزشمند مورد توجه، اهتمام و عمل فرمانروایان و حاکمان قرار گرفته است و غالباً حاکمان از بهره‏گیرى خرد جمعى و عقول اکثریت افراد جامعه در اداره امور و عرصه‏هاى تصمیم‏گیرى و تصمیم‏سازى، گریزان و یا غافل بوده‏اند و على‏الاصول فضیلتى براى مردم (رعیت) قائل نبوده‏اند تا بخواهند نظر آنان را در تصمیم‏گیرى‏ها دخالت دهند. اگر هم بعضاً به مشورت اهتمام مى‏ورزیده‏اند، بیشتر در سطح ضرورت و احساس نیاز در یک زمان و شرایط خاص بوده که رأى و نظر مردم مورد توجه قرار مى‏گرفته است. در صورتى‏که کلام حضرت حق در قرآن کریم به پیامبر عظیم‏الشأن اسلام نه تنها وجهى تشریفاتى و زینتى نداشته بلکه به نظر مى‏رسد امر به عملیاتى‏کردن پدیده شورا و مشورت واقعى با مردم مد نظر شارع اسلام بوده است چرا که اگر چنین نمى‏بود هرگز خداوند در قرآن نمى‏فرمود که «ان الله لایغیّر ما بقوم حتى یغیّروا ما بانفسهم» به‏درستى‏که هیچ قوم و ملتى تغییر نمى‏کند مگر این‏که خود اراده کرده و شرایط خود و جامعه خود را تغییر دهند.

پرسش: مراسم افتتاحیه چهاردهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبرى آغاز شد، با توجه به برگزارى این اجلاس، بفرمایید اصولاً اهمیّت مجلس خبرگان در نظام جمهورى اسلامى چیست؟

 

 پاسخ: این مجلس از نهادهاى ابتکارى در نظام سیاسى کشور است که براى اوّلین‏بار، با تدوین قانون اساسىِ جمهورى اسلامى، در حقوق اساسى مطرح شد و چون در باره بالاترین مقام کشور، تصمیم‏گیرى مى‏کند، «فراتر» از نهادهاى دیگر است؛ از آن‏رو که در لحظات حسّاس فقدانِ رهبرى، ایفاى نقش مى‏کند، در «حساس‏ترین موقعیت» براى حفظ نظام است؛ بدان جهت که تعیین رهبر را بر عهده دارد، جایگاه ویژه‏اى در «مشروعیّت حکومت» دارد و بالاخره چون به‏منزله برگزیدگان ملّت از سراسر کشور، باید از دانش عمیقِ دینى (فقهى) و بینش قوى سیاسى و اجتماعى برخوردار باشند، نهادى از فرزانگان امّت است. نقش مجلسِ خبرگان هر چند در فعالیت‏هاى خُرد کشور محسوس نیست، ولى حضور فعّال آن، پشتوانه اطمینان‏بخشى در جهت صیانتِ نظام است. این مجلس از بحران خلأ رهبرى در نظام پیش‏گیرى مى‏کند و نگاه هوش‏مندانه‏اش بر شیوه اداره کشور، سلامت نظام را تأمین مى‏کند. از یک‏سو بر عدالت، فقاهت، شجاعت و تدبیرِ «رهبرى امروز»، اِشراف دارد و از طرف دیگر هوشیارانه، در اندیشه «رهبرى فردا» است.

شماره2

خلاصه خطبه های نماز جمعه15/6/1392

خطبه اول:دارندگان محاسن اخلاقى و حسنات باطنى که در قرآن کریم از آنان تعبیر به محسنین شده است به خاطر این که حرکات و اعمالشان از باطن زیبایشان کسب زیبایى مى کند، محبوب خدا و خلق خدایند. ( واللهُ یُحِبُّ الُْمحْسِنِینَ؛ و خدا نیکوکاران را دوست دارد. آل عمران/ 148).

حسن خلق چنان که پیامبر بزرگ اسلام فرموده اند اخلاق اعظم خداست. این اخلاق یا رشته هایى از آن، در هرکس باشد مایه ى نجات دنیا و آخرت او و سبب رهایى اش از مشکلات و رنج ها و عامل آزادى اش از دوزخ است. حسن اخلاق و رفتار پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین علیهم السلام نقش به سزایی در پیشرفت اسلام داشته است.

خطبه دوم:مهم‏ترین اولویت شوراهاى اسلامى شهر و روستا در دوره چهارم خدمت

یوم‏الله 17 شهریور؛ ایستادگى ملت براى احقاق حق

تحلیلى بر وقایع منطقه‏:

 اقدام اخیر اتحادیه عرب در انتخاب بحرین

محکومیت موافقت دولت امان با اصل مبادله آب با اسرائیل

تلاش‏هاى اوباما براى زمینه‏سازى جنگ با سوریه

 

تبریک هفته تعاون به تعاونگران شهرستان

-عزیمت امام جمعه شهرستان فاروج به تهران برای شرکت در سمینار ائمه جمعه کشور

- انتخاب مقاله« تاثیرات نامگذاری بر سبک زندگی اسلامی» که توسط امام جمعه فاروج به نگارش در آمده بود ازبین 120 مقاله ارائه شده به سمینار سراسری ائمه جمعه کشور به عنوان یکی از ده مقاله برتر ودریافت لوح تقدیر وتندیس بیست ودومین نشست سراسری ائمه جمعه کشور

- پیگیری امورات مصلی شهرستان فاروج توسط امام جمعه محترم در تهران که مقرر گردید آزمایشات انجانم شده به تهران جهت اعلام نظر ارسال شود

- دیدار امام جمعه شهرستان با رئیس وکار کنان وداوطلبان هلال احمر شهرستان

- با زدید امام جمعه شهرستان از سپاه ،اداره تبلیغات اسلامیدو بنیاد شهید شهرستان

- حضور امام جمعه شهرستان در یادواره شهدای خرق

 

 طریقه نماز جمعه:

-نماز جمعه دو رکعت است مانند نماز صبح و دو قنوت دارد یکی در رکعت اوّل پیش از رکوع و دومی در رکعت دوم بعد از رکوع. مستحبّ است امام در رکعت اوّل، بعد از حمد، سوره جمعه را بخواند در رکعت دوم، سوره منافقین را و هرگاه مشغول یکی از اینها شود احتیاط واجب آن است که به سوره دیگری عدول نکند.

- باید قبل از نماز جمعه دو خطبه به وسیله امام جمعه خوانده شود.

- خطبه ها باید بنابر احتیاط واجب بعد از اذان ظهر باشد و اگر قبل از آن خوانده شود اعاده کنند.

- هر یک از خطبه ها باید مشتمل بر امور زیر باشد:

1ـ حمد و ثنای الهی.

2ـ صلوات بر محمّد و آل محمّد.

3ـ وعظ و ارشاد و سفارش به تقوای الهی.

4ـ خواندن یک سوره کوتاه در هر خطبه مانند سوره قل هو اللّه، قل یا أیّها الکافرون یا سوره والعصر (بنابر احتیاط واجب).

5ـ بنابر احتیاط واجب برای خود و مؤمنین و مؤمنات استغفار کند و در خطبه دوم ائمّه هدی(علیهم السلام) را هنگام صلوات و درود یک یک نام ببرد. بنابراین خطبه اوّل شامل پنج قسمت و خطبه دوم شامل شش قسمت است. امام باید خطبه ها را در حال قیام بخواند و میان دو خطبه جلوس مختصری بنماید و صدای خود را در حدّ مقدور به نمازگزاران برساند و وعظ و ارشاد را به زبان قابل فهم برای مردم ایراد کند.

 نام ونام خانوادگی سردار شهید: جلال الدین موفق                                     نام پدر: غلامحسین -تاریخ تولد:   1339    محل تولد:   فاروج  -روستای یام تاریخ شهادت:   4/10/1365                                                                                                                                                                                            محل شهادت: عملیات کربلای 4  شلمچه

 

زمانی که من مسئول اطلاعات عملیات بودم .جلال موفق نیز به جبهه اعزام شده بودودرواحد مامشغول به کاربودمن که از قبل اورا کاملاًمی شناختم واستاد خود می دانستم .خجالت می کشیدم کاری به او محول کنم تااین که جلال خود به سراغ من آمد وگغت من اینجا آمده ام تا کارانجام دهم ولی شما طی این بیست ساعتی که خدمتتان رسیده ام هیچ کاری به من واگذار نکرده ای به او گفتم شما استاد مابودید وهستید من چگونه به شما کاری واگذار کنم چشمان جلال پرازاشک شد وگفت اگر بخواهید اینطور با من برخورد کنیدفردا ازپیش شما خواهم رفت وازکارشما بسیارناراحت هستم ازفردا هماننددیگران به من کاری واگذار کنید من ازآن به بعدمجبور شدم که اورانیز ماند دیگران برای شناسایی ویادیده بانی بفرستم.

1. شرح صدر سیاسى داشته باشید؛ 2. با اقشار مختلف جامعه در ارتباط باشید؛ 3. مراقب نگاه‏هاى سوسیالیستى و مارکسیستى باشید؛4. ایده اقتصاد مقاومتى را تبیین کنید؛ 5. جریان دانشجویى موضع انتقادى خودش را حفظ کند؛ 6. اعلام نظر کارشناسى متفاوت با رهبرى، مخالفت با رهبرى به‏حساب نیاید؛7. نیروى جوانى خود را کشف کنید؛ 8. آرمانگرایى را در دانشگاه زنده نگه دارید؛ 9. به‏دنبال قله‏هاى علمى باشید؛ 10. محیط دانشگاه باید پاکیزه و معنوى باشد؛ 11. آرمانگرایى را با پرخاشگرى اشتباه نگیریم؛ 12. در مسائل اجتماعى موضع‏گیرى کنید؛13. در تصمیم‏گیرى‏ها مطالعه عالمانه داشته باشید؛ 14. در تصمیمات، مصلحتها را در نظر بگیرید؛ 15. نظرات خود را به دستگاه‏ها ارائه کنید و موضع‏گیرى کنید؛16. از تصمیمات نسنجیده پرهیز کنید17. کانون‏هاى تصمیم و اقدام تشکیل دهید؛ 18. از قول بدون علم بپرهیزید؛ 19. مراقب رقابت بر سر پست و مقام باشید؛20. سقف معرفت خود را سایتها و روزنامه‏ها قرار ندهید؛ 21. با قرآن و نوشت‏جات شهید مطهرى و دیگر فضلا، معرفت دینى‏تان را بالا ببرید؛ 22. به اوضاع کشور نگاه مستفسرانه داشته باشید؛ 23. نسبت به اوضاع کشور نقد مستمر و منصفانه داشته باشید؛ 24. با تشکل‏هاى دانشجویى جهان اسلام ارتباط داشته باشید؛25. امید را در خود زنده نگه دارید. 

/ 0 نظر / 5 بازدید