به مناسبت نکوداشت آیه الله مهمان نواز

بسم الله الرحمان الرحیم

 

آیه الله حاج شیخ حبیب الله مهمان نواز از شاگردان ادیب نیشابوری , حاج شیخ مجتبی قزوینی , حاج شیخ هاشم قزوینی و آیه الله العظمی میلانی و آیه الله میرزا جواد آقا تهرانی می باشد که علیرغم برخورداری از بنیه های علمی قوی و تدریس در سطوح بالای کتب حوزوی همانند رسائل و کفایه بنا به دعوت حاج سید علی امامی فرزند امام جمعه بجنورد در اواخر دهه چهل به شهر بجنورد تشریف آوردند.

ایشان از چهره های تاثیر گذار در شکل گیری و تظاهرات های مردمی در سال 1357 در شهر بجنورد بودند به گونه ای که بیت ایشان قبل از پیروزی انقلاب مورد هجوم عده ای از اراذل و اوباش و چماق داران وابسته رژیم پهلوی قرار گرفت و منزل ایشان به آتش کشیده شد.

ایشان به همراه خانواده به کمک انقلابیون به ویژه مردم انقلابی روستا ی ارکان از محلکه نجات داده شدند و مدتی را به طور مخفیانه در روستای ارکان سپری نمودند و بعد از بازگشت به بجنورد نیز در منزل مرحوم حاج علی بابایی و با محافظت انقلابیون گذرانیدند.

ایشان از شخصیت های مورد توجه انقلابیون وروحانیت مبارز در بجنورد بودند . در روز پیروزی انقلاب که همزمان بود با حضور ارتشیان در میان مردم با استقبال گرم مردم و نظامیان مواجه شدند, که آن روز فراموش نشدنی میدان شهید بجنورد, از خاطر هیچ یک از حاضران در میدان محو نخواهد شد.

آیه الله مهمان نواز بعد از پیروزی اتقلاب مورد توجه حضرت امام (ره) قرار گرفت و به عنوان نماینده ایشان و امام جمعه بحنورد منصوب گردید. ایشان علاوه بر مبارزه با منافقین و جریانات منحرف در بجنورد نقش تاثیر گذاری در گسیل نیروهای بسیجی و نیز کمک های مردمی به جبهه ها داشت و ضمن سخنرانی های تاثیر گذار در شهر و روستا ها هر از چند گاهی به همراه جمعی از مسولین از مناطق جنگی بازدید به عمل می آوردند. خطبه های نمازهای جمعه و نیز سخنرانی های ایشان در مناسبت ها و تشییع جنازه شهدای دفاع مقدس فراموش نشدنی است.

از ویژگی های برجسته این عالم بزرگوار تواضع و فروتنی , وارستگی و اخلاص و نیز عدم توجه به زخارف دنیوی می باشد که او را به استاد گرانقدرش مرحوم میرزا جواد آقا تهرانی(ره) شبیه می نماید. از مصادیق ایشان همین بس که علیرغم قدرت بر تدریس در سطوح بالای کتب حوزوی از تدریس کتابهایی مانند امثله و شرح امثله و صرف میر برای طلاب جدید الورود به حوزه ابائی نداشتند.    

/ 0 نظر / 3 بازدید